تیرچه پیش تنیده بتنی
تولید تیرچه پیش تنیده بتنی و راه اندازی خط تولید
 
تاریخ : چهارشنبه 6 فروردین 1393 | نویسنده : شرکت تولیدکننده بتن سبک گازی

پیش تنیدگی در لغت به ایجاد یک تنش ثابت‏‏ و دائمی و به اندازه كافی در یک قطعه بتنی گفته میشود به این صورت كه بر اثر این تنش مقداری از تنش های ایجاد شده ناشی از بار مرده وزنده در این عضو جبران گردد و در نهایت ظرفیت باربری قطعه بتنی افزایش یابد. به صورت کلی می توان عمل جبران نمودن تنشها و یا متعادل نمودن بارها (Load Balancing) را پایه طراحی اعضای پیش تنیده دانست.اگر یك نیروی فشاری را از دو انتها به یک عضو یا تیر بتنی وارد كنیم می توان تنش کششی رادر تارهای تحتانی عضو كم كرد و یا به کلی انرا صفر نمود و یا آن را تبدیل به تنش فشاری کرد که این عمل با تعادل بارهای خارجی امكان پذیر  می باشد.بهینه ترین حالت در انتخاب مقدار نیروی پیش تنیدگی به شكلی است که بخشی از نیروها متعادل شود که در نهایت به كم شدن مقدار فولاد مصرفی و  کنترل خیز و عرض ترک در قطعه بتنی میشود.


انواع روش های پیش تنیدگی در اعضا:

دو روش پیش کشیده و پس کشیده برای اعمال نیروی پیش فشردگی انجام  میگیرد.

به عبارت دیگر کشش کابلهای موجود در بتن می تواند قبل از بتن ریزی یا بعد از آن انجام شود.

پیش تنیدگی به روش پیش کشیده:

دراین روش در ابتدا کابلها به صورت پیش ساخته و یا در محل در حد فاصل دو انتهای تیر  کشیده می شوند. سپس بتن ریزی انجام میشود و بعد از آنكه مقاومت كافی برای بتن بدست آمد با قطع كردن کابلها نیروی کششی به وجود آمده را به صورت نیروی فشاری به عضو بتنی منتقل میكنیم. این روش بیشتر در کارگاهها یاکارخانه های تولید قطعات بتنی پیش تنیده استفاده میشود بنابراین محصولات تولیدی بیشتر بصورت پیش ساخته هستند.

پیش تنیدگی به روش پس کشیده:

در این روش کابلها به همراه غلافهای مخصوصی در عضو بتنی مورد نظرقرار می گیرند و بعد از آن  بتن ریزی صورت میگیرد و پس از اینکه بتن به مقاومت فشاری كافی رسید کابل ها کشیده میشود و در نهایت مهار می گردد. این روش هم میتواند به صورت  قطعات پیش ساخته و هم به شكل اجرای در محل مورد استفاده  قرار بگیرد.  روش پس کشیدگی به دو شكل چسبان و غیرچسبان قابل اجراست.

طبقه بندی: تیر پیش تنیده،  تیرچه پیش تنیده،  پیش تنیدگی، 
برچسب ها: بتن پیش تنیده، بتن پیش فشرده، پیش تنیدگی، پیش فشردگی، پس كشیده،
دنبالک ها: مشخصات تیرچه پیش تنیده، پیش تنیدگی چیست؟، مزایای بتن پیش تنیده،
آرشیو مطالب
آخرین مطالب
پیوند های روزانه
ابر برچسب ها
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب ارسال شده: عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

قالب وبلاگ

ابزار وبمستر

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic